Beszámoló az első fővárosi roma anyanyelvű szavalóversenyről

2024. ápr. 24.

A Cigányságkutató Intézet – Romano Instituto Alapítvány, mint kezdeményező – és partnerei:

a Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat és a Romaversitas Alapítvány, nagy sikerrel rendezte meg a Költészet Napján az

ELSŐ FŐVÁROSI ROMA ANYANYELVI SZAVALÓVERSENYT

A budapesti és Budapest környéki települések iskoláiba eljuttatott felhívásunkra harmincöt kisdiák jelentkezett. Szerettük volna, ha a gyermekotthonok is küldenek jelentkezőket, de ott merev falakba ütköztünk adatvédelmi okokra és a gyámok beleegyező nyilatkozatának hiányára hivatkozva…

6-10 éves korosztályt hívtunk meg a versenyre, hiszen, ha ilyen kicsi korban kapnak megerősítést és biztatást a cigány nyelv és kultúra iránti érdeklődésre és felismerik annak szépségét sokkal nagyobb esély mutatkozik rá, hogy értékként élik meg nemzetiségi mivoltukat és elfogadóbban tudnak viszonyulni saját származásukhoz. Arról nem is beszélve, hogy a kapott jutalmakkal egész osztályukat tudták érdekesebbnél érdekesebb helyzetbe hozni a cigány kultúrában és nyelvben járatos ügyes versmondó palánták. Ezzel pedig a többséget is befolyásolhatták, hiszen az ő cigány nyelvű versmondásuk jutalmat érdemelt

A versenynek a Romano Kher-Fővárosi Roma Kulturális Ház adott színvonalas otthont, barátságos, mindenre odafigyelő munkatársai pedig készségesen segítették a gyerekeket.

A cigány nyelv pusztulásának, a nyelvfelejtésnek szomorú állapotával szembesültünk a verseny során. A gyerekek között mindössze ketten beszéltek anyanyelvi szinten romanes – a legnagyobb kisebbség anyanyelvén. Ennél semmi sem mutatja jobban az intézmények hiányát, a népismereti oktatás szükségességét, és megkockáztatom: még az oktatók továbbképzésének szükségességét is.

Szebbnél szebb versmondásokat hallottunk. Sokan válogattak népköltést és volt, aki a „Valaha madarak voltunk” című kiadványból készült, ami a kezdő olvasók (és persze cigányul nem tudó) tanáraik számára is feldolgozhatóvá teszi a mondókákat és a magyar költészet legszebb gyermekverseit – Weörös Sándor eredetijét és Choli Daróczi József cigány nyelvű fordításait közreadva.

A gyerekek boldogan élték meg, hogy kisebbségi mivoltukban is sikeresek, tehetségesek és ezt sokra értékelik a felnőttek.

Az ajándékok is szóra méltóak: Balogh Gábor és felesége egyéni vállalkozók, valamint a BRFK jóvoltából minden gyerek kapott az oklevél mellé személyre szóló ajándékot, amit a Romano Instituto zsákbamacska ajándéka színesített. Arról nem is beszélve, hogy a többek között az Állatkert, a Cirkusz és Kerpel-Frónius Gábor főpolgármesterhelyettes felajánlásából érdekes programokra hívhatták meg egész osztályukat a versmondó fiatalok.

Az értékes ajándékok a tanulásuk sikerességét és világról szerzett ismereteik bővítését is szolgálják. Négy osztály tehet látogatást az Aquincumi múzeumba, ismerkedve a római birodalom kultúrájával, két osztály mehet a BRFK kutyaidomító telepére, ugyancsak két osztály látogathat a BRFK lovardájába, és a vízimentőkhöz. Két osztályt hívhatott meg két résztvevő a Fővárosi Nagycirkuszba, és két osztályt lát vendégül a Dikh tv is, ahol híres előadók műsorát nézhetik élőben, sőt a Dikh rádióban őket is kérdezik, de ők is lehetnek riporterek. A Fővárosi Állatkert valamennyi versmondó diákot és kísérőiket kedvezményesen látja vendégül, a szerény belépti díjakat a Romano Kher fedezte. A Fővárosi Roma Nemzetiségi Önkormányzat pedig gondoskodott róla, hogy könyvekkel, cigány anyanyelvi kiadványokkal térhessenek haza a gyerekek.

A zsűri két csoportban működött, külön figyelve a korosztályos különbségekre, a kicsiknél Kalla Éva, a nagyobbaknál Nyári Pál vezette testület olyan anyanyelvű döntnökeket is munkára késztetett, mint Erős Gusztáv, Rézműves Benjámin és jómagam.

Külön említést érdemel Bársony János munkája, aki kezdeményezője a szavalóversenynek, két teljes hónapot dolgozott az előkészítésen és a nagyszerű ajándékozók, ajándékok előteremtője is volt.

A nagyon sikeres rendezvény után partnereinkkel együtt meggyőződésünk, hogy folytatni kell és a következő év Költészet Napi cigány nyelvű versenyét már most el kell kezdeni hirdetni, készülni rá.

2024. április 24. Szent György napján Daróczi Ágnes